Kontakt

Bc. Hana Čechová
cechovah7@gmail.com
+420 775 251 197

Registrace

jaksemocemi@email.cz

7

Hanka Čechová

Lektorka a trenérka respektující komunikace a všímavosti

Pamatuju si, že jsem jako dítě byla typ "pozorovatele". Intenzívně jsem vnímala, co kdo komu říká, jak to říká, co se mezi nimi děje, jak to ten druhý bere, co asi cítí, proč říká to, co říká, a tak dále. Témata komunikace a s ní souvisejících emocí a jejich vyjadřování v nejrůznějších podobách mě zřejmě zajímají odjakživa.

Vystudovala jsem zpěv na Státní konzervatoři v Praze a současně jsem studovala herectví na nynější Konzervatoři J. Ježka. Byť jsem nikdy nezpívala ani nehrála profesionálně, hudba je druhé nejsilnější téma mého života.  

S rokem 1989 přišla možnost cestovat a já jsem se zamilovala do angličtiny. Pokračovala jsem studiem anglistiky a amerikanistiky na Filosofické fakultě UK, odkud mám bakalářský titul. Na řadu let jsem zakotvila v profesi tlumočnice. I na tlumočení mě vždycky nejvíc bavilo a baví zprostředkovávat to, co je za slovy, ladit komunikaci tak, aby si lidé porozuměli nejen na úrovni "hlavy a pojmů".

Po narození dcery se rozběhly moje úvahy o tom, jak s ní mluvím, co jí předávám a jak to souvisí s tím, co jsem sama zažila. Prošla jsem kurzem Respektovat a být respektován a později měla to štěstí, že jsem byla přijata do výcviku pod vedením Dr. Jany Nováčkové a Dr. Diny Nevolové. Během výcviku jsem absolvovala semestrální kurz vývojové psychologie na New York University v Praze.

V souvislosti s lektorováním kurzu R+R jsem se začala zajímat o efektivní způsoby vzdělávání a učení. Pevný základ po další práci na sobě v této oblasti jsem dostala na katedře autorské tvorby a pedagogiky na pražské DAMU, kde jsem vystudovala dvouletý program Kreativní pedagogika - pedagogická kondice. 

Před pěti lety jsem se při hledání cest, jak co nejlépe lidem v kurzech zprostředkovat možnosti zdravého zvládání emocí (což bylo díky tehdejšímu dospívání mé dcery velmi silné téma i pro mě), setkala s "všímavostí" (mindfulness) a absolvovala kurz MBSR. Ze zájmu se stala každodenní praxe a touha zprostředkovávat svou zkušenost a inspirovat ke všímavosti ty, kdo chtějí. V roce 2018 jsem dokončila kurz Mindful Educator Essentials (Mindful Schools). Jsem kvalifikovanou lektorkou všímavosti podle mezinárodních kritérií MBI-TAC a v současné době dokončuji lektorský výcvik v programu MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction) .

V roce 2017 jsem prošla lektorským výcvikem Výchovy bez poražených (Parent Effectiveness Training) Thomase Gordona a v létě 2018 jsem absolvovala lektorský výcvik Školy bez poražených (Teacher Effectiveness Training) téhož autora.

V roce 2018 jsem se po deseti letech spolupráce s týmem Respektovat a být respektován rozhodla jít dál a s autenticitou, lehkostí, zvídavostí a tvořivostí podporovat a inspirovat rodiče, učitele i děti/dospívající v respektující komunikaci v praxi s využitím všeho, co znám, vím a umím.   

Reference

O vědomé bytí se zajímám už nějakou dobu, cvičím jógu, medituji, zajímám se o buddhizmus a jsem certifikovaná lektorka jógy smíchu. Ani všímavost mi nebyla již před Hančiným kurzem cizí. Přesto mě Hanka překvapila a hlavně nesmírně obohatila svým velice praktickým a zároveň citlivým přístupem a konkrétními návody na praxi všímavosti. Její velice názorné a vtipné podání reálných životních situací mě opakovaně uvádělo v úžas. Hanka vám poskytne prostor k individualitě i souznění, ke smíchu i k pláči, to vše laskavě a citlivě, s oveřeností a upřímností jí vlastní. Její sametový hlas vám bude dobrým průvodcem při meditacích. Hanka vás vede a přitom neustále cítíte, že je, řečeno slovy jedné z meditací, člověk jako vy. Kurz všímavosti u ní byla jedna z nejlepších investic do sebe, vřele doporučuji.

Gábina Babulíková, tlumočnice

Hanku Čechovú som spoznala na kurzoch "Respektovat a být respektován", ktoré som absolvovala, keď boli moje deti ešte veľmi malé. Už tam spomenula myšlienku mindfulness.
Po rokoch, keď deti trochu vyrástli a ja som stále mala pocit, že negatívne emócie neovládam tak, ako by som mala, som si na mindfulness spomenula a Hanku cielene vyhľadala. Brala som to niečo ako "kurz sebaovládania" a mala aj trochu strach, aby to všetko neobrúsilo moj temperament až priveľmi. Realita bola iná:-).
Cestu mindfulness by som najviac prirovnala asi k obyčajnému otvoreniu okna, znovuobjaveniu vecí, ktoré už dlho nevnímate, vnímaniu sveta detskými očami, čo je hrozne, hrozne príjemný pocit. Prostredie je zrazu farebnejšie, ľudia -vrátane vás - pochopiteľnejší. Aj deti a manžel na mne tú zmenu poznali:-).
A za to ďakujem Hanke, ktorá ma tou cestou previedla, pomohla mi mnoho vecí pochopiť a nasmerovať ma. Ďakujem jej, že mi to moje okno pomohla otvoriť, a to veľmi ľudským a empatickým prístupom. Je to človek, ktorý vo vás prirodzene vzbudí dôveru. Sedenia s ňou boli veľmi príjemné, vtipné, uvoľnené, na každé som sa tešila a odchádzala s pocitom, že svet je proste fajn:-).
Teším sa zase na nejaký podobný kurz s ňou!

Lenka Šeborová, neuroložka

Velmi příjemný kurz, který má smysl. Moc jsem si ho užila a na každé setkání jsem se vždy těšila.

Hanka mi ukázala, že vědomé bytí je přirozenou a důležitou součástí mého dne. Chci v tom pokračovat a osvojit si to. Lekce vede přirozeně, otevřeně. Děkuji.

Velké díky za otevření něčeho úplně nového, doporučila bych kurz úplně každému a byla bych ráda za jakékoliv pokračování.

Kurz práce s vlastními emocemi mi otevřel nové obzory a oblasti mého vlastního života. V průběhu kurzu jsem vnímala výrazné zklidnění denních stresových situací. Nezmizely, jen se staly normální běžnou součástí každodenního života. Vnímám zkvalitnění svého života.

Účastníci kurzu v Mnichovicích


Individuální kurz "Jak s emocemi", který vede paní Hanka Čechová, mi dal na mojí cestě "práce na sobě" mnoho důležitých impulzů.
Ocenila jsem především osobní přístup, klidnou, laskavou a přátelskou atmosféru, v rámci lekcí jsem - díky pocitu "tady jsem v bezpečí" - sdílela své běžné každodenní  situace, na kterých jsme si pak s Hankou ukazovaly, jak funguje všímavost v běžném životě, jak efektivně propojit teorii a meditační cvičení s tzv. praxí života, v tom to pro mě bylo zásadní.
Hanka v rámci kurzu zpracovala strukturovaně, podrobně a srozumitelně téma "všímavosti", z kurzu mám k dispozici přehledné písemné materiály, ke kterým se můžu vracet, doporučenou literaturu,v paměti mám praktická "prožitková" cvičení z jednotlivých lekcí, velmi jsem ocenila nahrávky vedených meditací, které využívám dál téměř denně.
Ráda bych s radostí a nadšením v srdci poděkovala Hance za její práci, a to nejen jako lektorky kurzu "všímavosti", ale také jako lektorky kurzu "respektování".
Její práce má, dle mého názoru, hluboký smysl a skutečně pomáhá. 
Jsem za toho setkání (nejen jako rodič, ale i jako "člověk na cestě") vděčná. 

Zuzana Vejvodová, herečka


Rodičovství a intenzívní zájem o respektující a nenásilnou komunikaci mne přivedly k heslu "za vším hledej emoce". Byla jsem si vědoma, že emoce mohou dveře k druhému člověku otevírat a stejně tak zavírat, ale už méně jsem pociťovala, jak emoce a myšlenky ovlivňují můj duševní stav, tedy mou náladu, mé pocity. Tento vliv emocí a myšlenek jsem si začala plně uvědomovat až díky kurzu "Jak s emocemi". Absolvování kurzu u mně odstartovalo nové vnímání sebe i druhých. Najednou více vnímám sebe a své potřeby, které si jsem schopná uvědomit a o které se umím lépe postarat, což u mně vede k harmonii a spokojenosti. Dále jsem schopna přijímat emoce své i druhých s odstupem, což mi umožňuje vědomě jednat a zůstat tak v kontaktu se sebou i s druhými. Za největší přínos kurzu pak považuji zkvalitňování vztahu s mými nejbližšími a celkovou větší spokojenost v každodenním osobním životě.

Tereza Králová, na rodičovské dovolené

Když jsem začala kurz všímavosti s Hankou, mluvily jsme spolu o věcech, které mi jednoznačně dávaly smysl, hlavou jsem je zcela chápala. Bohužel jsem je nežila, nedokázala jsem to. V průběhu kurzu se mi to pomaloučku začalo dařit. To, o čem jsem mluvily, jsem zažila. Dokázala jsem na krátké okamžiky vystoupit z režimu dělání, rozhodování, jednání, konání. Zažívám okamžiky, kdy jen jsem. Přítomna ve svém těle, uvědomuji si, co cítím. Přítomna při konfliktech s dětmi a dětí. Určuji, co říkám a hlavně co neříkám.

Jana Kotrbová, na rodičovské dovolené

© Copyright Jak s emocemi